Onsdagsjagterne for 2024 er lige på nippet til at starte så vi lige kan nå at komme i form inden pighvarren for alvor melder sin ankomst. I løbet af vinteren og det spæde forår er der fundet enkelte eksemplarer af den næsten mytiske fisk, men den store sæson begynder med kastanjens blomstring. Indtil det sker er skrubberne og rødspætterne stadig lidt for flade i det til rigtig at vække begejstring men især de mindre hanner kan godt have fine fileter allerede nu trods gydning i vinters. Og som ingrediens i fiskefrikadeller er de jo altid gode. Ørrederne ligner stadig hornfiskene lidt i formen hvis de har været på gydetur men er man lidt heldig og meget dygtig kan man fint finde både overspringere og store “grønlændere” i vandet i god kondition. 

Årets onsdagsjagter starter onsdag d. 17. april (herfra er det lyst længe nok til at det giver mening at mødes efter arbejdet).
Mødetidspunktet er som regel kl. 17 hvorefter vi dykker i 2,5-3 timer. Efter omklædning findes grillen frem og der er mulighed for at grille hvad man end har medbragt, mens man lytter til og bidrager med røverhistorier og beretninger fra under overfladen. Så husk altid at medbringe egne drikkevarer og mad til grillen.

Det aktuelle spot meldes ud mandag aften på klubbens Facebookside – det afhænger helt af vind og vejr men er altid et spot hvor både erfarne og nye kan få gode oplevelser i vandet.

Tilmelding til onsdagsjagterne sker som sædvanlig på Facehook-opslaget. Det er også her ændringer annonceres hvis forholdene ændrer sig og dykket må aflyses eller flyttes til et sted med mere gunstige forhold. 

Ud over onsdagsjagterne begynder gruppens facebook-gruppe også at gløde med opslag og invitationer til øvrige ture. Så kom ind og vær med 🙂

Turene er kun for medlemmer af Langelands Dykkerklub MEN:
Er du ikke en del af klubben endnu kan du blive det her så du ikke går glip at de mange arrangementer vi laver i 2024.
Vil du gerne med på et prøvedyk og lige se os lidt an før du melder dig ind kan du altid kontakte os her

Vi ses under overfladen – Dyk og Pløk 🙂

print