Klubturen til Norge var nok især et højdepunkt for de 11 som deltog – her blev der virkelig rykket grænser ligesom artslisten blev stærkt udvidet. Vi begyndte desuden for alvor at få mere seriøse erfaringer med spots i Danmark udenfor lokalområdet. Her er ture til Limfjorden efter hummer, stenbider, østers m.m. selvfølgeligt højt på listen, men nogle prøvede kræfter med ture til Hanstholm, Skagen, Hirtshals, Frederikshavn, Djursland og andre spændende områder i det jyske. Noget vi i 2024 vil prøve at få sat lidt mere i system. Sidst, men ikke mindst, tog Lisbeth initiativ til at klubben skulle gå benhårdt efter at vinde UV-Jægerens vintercup for klubber og det gjorde vi så i overlegen stil.

Året 2024 bliver året hvor torsken i vores lokale farvande (faktisk syd for linjen fra Øer strand på Syddjursland til Sjællands odde) totalfredes for rekreativt fiskeri – altså også torsk taget med harpun, net, snarre osv. i området. Så den lader vi få fred og ro, og fokuserer på de mange andre spændende arter vi har i vores lokale farvande, og drager i stedet nordpå når vi skal fange den fantastiske spisefisk. Heldigvis bliver det også et år med nye traditioner og en hel del nye medlemmer. Sidste år havde vi mange til prøvedyk og af dem var der en del som gerne ville meldes ind i klubben. 

 

2024 bliver året hvor vi sætter ekstra fokus på nye oplevelser i hele landet. Der vil blive arrangeret ture, både med og uden Ribena, til de farvande hvor vi stadig må fange torsk, såsom Kattegat, Skagerrak og Vesterhavet. En sommertur til området omkring Hanstholm hvor havbars og Multe stadig svømmer rundt er også at finde på tegnebrættet ligesom årets togt til Norge allerede er planlagt til uge 38.

Og mens vi venter vil der være masser af ture i det lokale efter de sædvanlige arter som skrubber, rødspætter, pighvar og slethvar, ising, ørreder og de lidt mere sjældne fangster som sej og multe samt den nykomne gæst, fjæsingen, som vi for alvor så mange af i 2023 og som er en fortrinlig spisefisk. 

2023 har på mange måder været et utroligt begivenhedsrigt år. Det vil især blive husket for de gode resultater som kvinderne igen i år havde i nationale og internationale konkurrencer (de besatte selvfølgelig de 4 første pladser til DM med guld til Cecilie, sølv til Jessica og bronze til Lisbeth der kun lige nuppede den sidste medalje foran Heidi med få grams forskel). Dina var ikke til DM men fik til gengæld knækket koden til dagsørrederne – og skød et stort og smukt eksemplar på en onsdagsjagt. Mulvad satte desuden både personlig- og klubrekord i vragtorsk ligesom Johnny og Peter i den mere eksotiske afdeling fik nappet et par fine havtasker i Norge. Lige så eksotisk var Nicolais store aborre fra det sydsjællandske og mange andre fangster kunne såmænd fremhæves.

Nye medlemmer er noget som giver nyt liv til klubben og det at hjælpe nye medlemmer i gang ligesom man selv oplevede det i sin tid er noget de “gamle” sætter en ære i. Nye erfaringer og spørgsmål om alt fra spots til udstyr er altid velkommen i klubben, hvorfor vi også har deltaget i mange arrangementer for at få oplyst om Langelands Dykkerklub. Havnedagen i Rudkøbing, Shores Langelands arrangement på Brolykke Herregård, Lys i natten på Rudkøbing havn for bare at nævne nogle af dem vi var med til i 2023. Mange fra Langelands Dykkerklub har også deltaget i kredsjagterne i fynskredsen, og nye kredsmestre blev Brian (for herrerne) og Jessica (for kvinderne), begge i sikker stil. Titlerne overtog de fra hhv. Nicolai og Lisbeth, så pokalerne forblev i klubben. Pokalen for årets fisk overtog Peter også fra Nicolai (når han altså får den fundet frem :-).

Vi får måske efterhånden også glæde af de mange udsætninger af pighvar i lokalområdet, og kan kun håbe på at iltsvind ikke får så store konsekvenser for kystfiskeriet som det havde i det 2023 vi lige har forladt.

Sidst, men ikke mindst, skal både nævnes skrubbefestivallen og kvindearrangementet som løber af staben i sommeren 2024. Under skrubbefestivallen, som formodentlig afvikles i uge 35 eller 36, sætter vi fokus på at få det lækreste mad ud af “havets rugbrød” (og selvfølgelig med professionel hjælp fra flere kanter – sidste gang fra Restaurant Resumé i Svendborg!). Kvindearrangementet er en hel weekend, kun for kvinder, hvor man kan prøve kræfter med undervandsjagt og efterfølgende snakke sammen om oplevelserne under vandet mens man tilbereder og spiser nogle af de fangede fisk man havde med op til aftensmad. Resten af fangsterne kommer i fryseren, så resten af familien kan få glæde af weekendens intense oplevelser. Alt sammen arrangeret af kvinder for kvinder! Vil du vide mere om hvorfor, så klik på billedet 🙂

Vi glæder os derfor vildt meget til et spændende 2024 i spydfiskeriets tegn, og håber på fantastiske oplevelser under overfladen for alle vores medlemmer, eksisterende som kommende.

Godt nytår til alle! 🙂

print