Så starter Langelands Dykkerklub op med onsdagsjagterne igen. Pighvarsæsonen er lige på trapperne og de første eksemplarer er allerede landet ligesom der er set adskillige ørreder i vandet det kystnære vand. Skrubber og rødspætter er nok stadig lidt flade i det men især de mindre hanner kan godt have fine fileter allerede nu trods gydning i vinters. 

Turene starter som regel kl. 17 og der dykkes 2,5-3 timer hvorefter der findes grill frem til dem som ikke er nødt til at skynde sig hjem igen. Medbring egen drikkevarer og mad til grillen.

Hvor dykket foregår meldes ud om mandagen på klubbens Facebookside – det kommer jo lidt an på vind og vejr.

Tilmelding til onsdagsjagterne sker ved at skrive en kommentar til opslaget på Facebook. Det er også her det annonceres hvis dykket aflyses eller flyttes hvis forholdene er ugunstige så hold øje med facebooksiden. Det er nu den begynder at gløde…

Turene er for medlemmer af Langelands Dykkerklub.
Er du ikke en del af klubben endnu kan du blive det her.
Vil du gerne med på et prøvedyk kan du kontakte os her

print